SCADA Sisteminin  uygulamada  sağladıkları

Kullanıcı tarafından tanımlanmış işletmeye ait parametreler (seviye, sıcaklık, basınç, dijital sinyaller, vana ve motor durumları, sistem durumu vb.) vasıtasıyla işletmenin takibi,
 • Reçete ekranları vasıtasıyla, üretim reçetelerinin girilmesi ve işleyen reçeteler hakkında operatörün bilgilendirilmesi,
 • Parametre ekranları vasıtasıyla, sistem için gerekli olan limit değerlerin (set-point, alt ve üst alarm değerleri) girilmesi,
 • P,I,D parametrelerinin girilebilmesi ve gözlenmesi,
 • İşletme değerlerinin tarihsel ve gerçek zamanlı trendlerinin tutulması,
 • Anlık ve periyodik raporların (üretim, reçete, stok vb.) alınması,
 • Otomatik çalışan sisteme, SCADA ekranlarından manuel müdahale imkanı,
 • Alarm ve durumların gösterilmesi ;yazıcıya ve/veya veri tabanına kayıt edilmesi,
 • İleri düzeyde kalite kontrol (örneğin istatistiksel proses kontrol) 

Uygulama Alanları

 • Çimento endüstri
 • Kimya endüstrisi
 • Doğalgaz ve petrol boru hatları
 • Petrokimya endüstrisi
 • Demir-çelik endüstrisi
 • Elektrik üretim ve iletim sistemleri
 • Su toplama, arıtma ve dağıtım tesisleri
 • Otomotiv endüstrisi
 • Proses tesisleri
olarak sıralanabilir.
     
Kurmuş olduğumuz sistemlerde SIEMENS/ABB/SCHNEIDER marka PLC,DCS,SCADA,HMI, Hareket Kontrol Cihazlarında ise SIEMENS ve ABB marka ürünleri tercih ederek üretimde yüksek performans sağlamak, kurulum zamanını kısaltmak, bakım ve mühendislik giderlerini kontrol altında tutarak, yatırımlarınızın kısa sürede geri dönüşünü sağlamaktayız. Müşteri tercihinin farklı olması durumunda, projeye özel diğer marka ürünlerlerle de uygulamalar yapılmaktadır.

SIMATIC S7 PLC

PLC'leri mikro, orta ve üst segment olarak üç grupta toplayabiliriz.Otomasyon projelerinde Makine İmalatçılarına yönelik Mikro segment gurubundaki SIEMENS in S7-1200 , fabrika ve proses otomasyonlarında orta ve üst segmentte yer alan S7-300 ve S7-400 PLC yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.


S7 1200 PLC

Micro segmente yer alan S7 1200 ailesi küçük uygulamlar ve makine imalatçıları tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.Sahip olduğu dahili Profinet Portu sayesinde uzaktan erişimlere imkan sağlayarak servis ve bakım maliyetlerini düsürmektedir.

S7 300 PLC

Orta segmente yer alan PLC ailesindendir. Genişletilebilir yapıda olması ve desteklemiş olduğu bir çok haberleşme protokolü sayesinde firmamız tarafından Makine İmalatçıları,  Fabrika otomasyonu ve orta ölçekli proseslerinde en fazla tercih ettiğimiz PLC ailesinden olup firmamız tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır

S7400 PLC

Üst segmente yer alan PLC ailesindendir.Geniş modül  yelpazesi ve yüksek performanslı işlemcisi sayesinde karmaşık proseslerde ve fabrika otomasyonunda kullanılmaktadır. Dağıtılmış yapıların basitçe uygulanabilmesi ve geniş haberleşme imkanları sayesinde otomasyon uygulamalarında esneklik sağlamaktadır. Yüksek güvenliğe ihtiyaç duyulduğunda ve sistemin durmaksızın devam etmesi gereken uygulmalarda sunmuş olduğu Redundant yapı sayesinde S7400 ailesi kullanılmaktadır.SIMATIC PCS7

SIMATIC PCS 7 proses kontrol sistemi üretim, proses ve birleşik sanayilerin tüm sektörlerinde tek örnek ve özel otomasyon için Siemens tarafından sunulan eşsiz bazlı Toplam Entegre Otomasyonun (TIA) kayda değer bir parçasıdır. TIA kullanan Siemens, girdi lojistiğinden başlayarak, üretim ya da esas prosesleri ve ikincil prosesleri (örneğin dolum, paketleme) ya da girdi/çıktı lojistiği (örn. hammadde dağıtımı, depolama) kapsayan, çıktı lojistiğine kadar proses otomasyonunun tüm uygulamaları için tekli platform üzerinde tek örnek otomasyon teknolojisi sunabilmektedir

EKRAN

Siemens Ekranları Dokunmatik, Numerik tuş takımlı, Mobil olmak üzere üç farklı yapıda değerlendirebiliriz.Simatic ekranlar alarm sistemi, reçete yönetimi, trend fonksiyonu ve vektör grafiği gibi gerekli bütün fonksiyonlara sahiptirler.Projelendirme yazılımı çok farklı tipte grafik ve objeyi barındıran kapsamlı kütüphaneye sahiptir. Kullanıcı ismi ve şifre ile yetkilendirme yanında farklı endüstrilerin ihtiyaçlarını karşılayacak kullanıcı yönetim sistemi mevcuttur.Siemens Simatic panel ailesi sağlamış olduğu çeşitli haberleşme protokolleri ve esnekliği sayesinde firmamız tarafından yoğun bir şekilde otomasyon projelerimizde kullanılmaktadır

SCADA

Kapsamlı ve entegre bir veri tabanlı kontrol ve gözetleme sistemi olan SCADA kontrol sistemi sayesinde, bir tesise veya isletmeye ait tüm ekipmanların kontrolünden üretim planlamasına, çevre kontrol ünitelerinden yardımcı isletmelere kadar tüm birimlerin otomatik kontrolü ve gözetlemesi sağlanabilir. SCADA kontrol sistemleri değişik isletmelerin tüm kontrol ihtiyaçlarının kademeli (katmanlı) olarak gerçekleştirilmesine imkan tanır.
Firmamız tarafından yoğun olarak  SIEMENS WinCC & WinCC Flexible scada sistemlerine ek olarak Müşterilerimizin istekleri doğrultusunda ZENON ve MOVİCON marka scada sistemeleri  kullanılmaktadır.

SCADA sistemleri, fabrikadaki süreçlerin (hammadde, üretim ve mamul madde takibi vb.) denetiminde kullanılan çeşitli araçlarla (RTU,PLC vb.) birlikte fabrikanın üretim kontrolü ve planlaması için (MRPII) ve isletme kaynakları planlama (ERP) sistemleriyle gerekli bağlaşımlar kurularak ideal bir yapıya erişilebilir. Amaç en düşük maliyetle, daha kaliteli ve daha çok üretmek için gerekli yapıyı kurmaktır. İsletmedeki tesislerden en yüksek verimlilikle yararlanmak, yöneticilerin isletmeye ve üretim bilgilerine tam olarak hakim olmasıyla sağlanabilir.

SCADA yazılım paketleri endüstriyel tesislerde alt yapı yazılım görevini üstlenmeli ve fabrika içi ile dışındaki ağlara bağlanarak şirketin bütün katmanlarına uyum içerisinde çalışmasına imkan vermelidir. SCADA isletme genelinde herkese, her zaman erişebilecekleri, gerçek zamanlı ve ayrıntılı bilgiyi sağlamalıdır.

SCADA sistemi, hidroelektrik, nükleer güç üretimi, doğalgaz üretim ve isletme tesislerinde, gaz, yağ, kimyasal madde ve su boru hatlarında pompaların, valfların ve akis ölçüm ekipmanlarının isletilmesinde, kilometrelerce uzunluktaki elektrik aktarım hatlarındaki açma kapama düğmelerinin kontrolü ve hatlardaki ani yük değişimlerinin dengelenmesi gibi çok farklı alanlarda kullanılabilmektedir.
HAREKET KONTROL SİSTEMLERİ

SIEMENS  SIMOTION  Hareket Kontrolü
Hareket Kontrolünü, lojik ve teknolojik işlevleri tek bir bünyede toplayarak bütünleştirmektedir.
SIMOTION makinenizin tam otomasyonunu sağlamak için gereken tüm kontrol işlevlerinin teknoloji geçişleri, ara yüzler ve bunlara bağlı olarak eklenen yeni maliyetler olmaksızın tek bir sistemde birleştirilmesidir.
Servo sistemlerinizin birbirinden bağımsız sürücüler içerisine yazılmış programlar veya plc ile haberleşerek nispeten yavaş olan kontrolü yerine tek merkezden kontrol edilen servo kontrolü için özelleşmiş bir yapıdır.

Uygulama Alanları
 • Ambalajlama makineleri
 • Plastik işleme makineleri
 • Metal şekillendirme makineleri
 • Tekstil makineleri
 • Baskı makineleri
 • Ağaç, cam ve seramik sanayilerinde kullanılan makineler
     


RTU-TELEMETRİ UYGULAMALARI
MOTOROLA RTU
SİEMENS RTU
"PLC" "SCADA" "HMI"  "RTU"  "DCS" "OTOMASYON CİHAZLARI" "ENSTALASYON CİHAZLARI" "ŞALT CİHAZLARI " "AG,PLC,MCC KOMPANZASYON PANO İMALATI"


"SIEMENS"     "ABB"  "ALLAN BRANDLEY"   "SCHNEIDER"
info@cssmuhendislik.com
Tel: (+90) 212 - 509 29 74   Fax: (+90) 212 - 509 29 76
Atatürk Mah. Adnan Menderes Cad. No:15/78    Esenyurt/İSTANBUL
ANASAYFA       KURUMSAL      HİZMETLER        SEKTÖREL ÇÖZÜMLER       ÜRÜNLER        PROJELER        İLETİŞİM